To jsme opravdu chtěli?

Podle veřejně dostupných informací a ověřitelných statistik žije v ČR na pokraji bídy téměř 1.800.000 občanů. Přes 400.000 lidí žije v extrémní chudobě. Na ulicích přežívá 30.000 lidí bez domova! Téměř milion lidí je bez práce a téměř 600.000 našich spoluobčanů se registrovalo na Úřadech práce. 69% pracujících nedosáhne na průměrnou mzdu. 500,000 občanů trpí chronickými depresemi. 1600 lidí ročně spáchá sebevraždu. Hlavním důvodem jsou existenční potíže a finanční podmínky. Je registrována vzestupná tendence. Na 2.000.000 osob je uvalena exekuce! Roste i tzv. pracující chudoba. Pětině českých zaměstnanců (18,2 procenta), kteří pracují a nejsou registrováni na úřadech práce, výplata na pokrytí životních nákladů nestačí. Takový je smutný obraz České republiky 25 let od přijetí tržního systému.

Západní Evropa, socialismus nepoznala. Přesto například Řecko, Španělsko a Portugalsko jsou chudobou nejvíce zasažené státy. Do bídné propasti však systém stahuje už i Polsko. Dále Rumunsko, Bulharsko a další země. Podle údajů Evropské komise trpí vážnou hmotnou nouzí 40.000.000 občanů EU. Z 500.000 milionů obyvatel Unie je 116.000 ohroženo chudobou či sociálním vyloučením. Celkově je tedy situace podobná té před začátkem II.světové války.

Zachrání Evropu centrální banka? Každý úvěr se musí splatit. A vše samozřejmě zaplatí ti nejchudší. Podobně jako USA. Ve Spojených státech je na potravinové lístky odkázáno 47.000.000 lidí, tedy cca každý sedmý člověk. Chudoba ve Spojených státech roste již téměř desetiletí. Oficiální odhad říká, že pod hranicí bídy je 16.100.000 dětí a 3.900.000 osob starších 65 let. 48.000.000 Američanů nemá doposud zdravotnímu pojištění. Velké procento pracujících v USA pobírá již 10 let stále stejně nízkou mzdu i přes neustále se zvyšující ceny. Evropské ekonomické školy a univerzity v USA ve společné studii zjistili, že příjmy nejbohatšího jednoho procenta Američanů tvořily v roce 2012 bezmála pětinu všech příjmů domácností v USA. Navíc je evidentní rozložení chudoby v USA i dle příslušnosti k danému etniku.

Ve špatné situaci se nacházejí i pracovití a slušní lidé. Odmítám názor, že v bídě žije jen líný nemakačenko. Lidé z Občanského Fóra v roce 1989 prohlašovali: „Komunisté vás jen straší nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte…“ A tehdy se lidé nebáli, protože si hrůzy chudoby, registrací na Úřadech práce, exekučních řízení a života pod mostem nedokázali představit. Beze strachu o zaměstnání a svou budoucnost zvonili klíči od svých domovů, automobilů, chat, zahrad a osobních skřínek ve státních či družstevních podnicích. Dnes se situace mění a lidé pod tíhou existenčních problémů stále více přemýšlí o opětovném zvonění klíči. Tentokrát ocelovými klíči francouzskými! Nad systémem moci peněz bychom se skutečně měli zamyslet. Hluboce zamyslet…

Radovan Bazger, 8.2.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..