Technologie života

V pohodlí křesílka u počítače, nebo klidným pohledem na displej tabletu, mobilu, čtečky, vnímáte slova psaná krystaly usměrněnými jistou, uměle vyrobenou energií. Co si představíte pod pojmem elektřina..? Někdo zásuvku, baterii, elektrárny, spotřebič, elektricky nabité částice, blesky, umělé světlo, stroje, roboty, nabíječku, solární panely, atd. Dokážete si vůbec představit běžný a všední život bez elektrické energie? Bez automatizovaného pohybu? Bez světla a dopravy? Jak by vůbec vypadal den a život člověka v důsledku absence proudu elektřiny? Jak by takto znevýhodněný člověk ovlivnil Zemi obecně? Stojí za to se zamyslet nad tím, jak tuto energii jako lidstvo získáváme. Co upřednostníme a kterému projektu dáme onu pomyslnou „zelenou“…

Žádný pískot budíku. Žádná rychlovarná konvice s vodou na ranní kávu. Žádné prádlo v automatické pračce. Žádné parní žehlení. Nesvezete se výtahem. Nepřijede tramvaj. V práci si nezapnete počítač. V obchodě kartou nezaplatíte. Z mobilu si nezavoláte a digitální ústředny vás s požadovaným číslem nespojí. Nenatankujete svůj vůz a po návratu domů si nepustíte televizi. Večeři vám mikrovlnka neohřeje. Je těžké si představit život bez elektrické energie, viďte. Ale ještě nejsme u konce. Elektřinou nepropojená civilizace by se rozpadla. Existence nadnárodních společností a politickohospodářských struktur by neměla význam. Znovu bychom měli daleko z města do města. Vše co je nutno centrálně řídit by v jediné chvíli přestalo pracovat v náš prospěch. Obranné mechanismy států a aliancí by se rozpadly v pomyslný prach…

Nebudu zde vzývat romantiku tmy a návrat do korun stromů. Jde mi o jediné. Připomenout, jak křehká je naše existence a jak závislá je na technologiích! Bylo by vhodné si uvědomit i to, jakým způsobem elektrickou energii získáváme, jak s ní hospodaříme, jak ji využíváme a jak moc si připouštíme podstatu našeho bytí v souvislosti s ní. Uvědomit si, jak důležitý je rozvoj a podpora vědy. Podpora výzkumu nás může posunout od výroby el.energie v uhelných či jaderných elektrárnách k jiným zdrojům. Daleko bohatším zdrojům a jednodušeji využitelným. Alternativní zdroje energie jsou již známé. Fotovoltaika, větrné elektrárny, využívání mořských proudů. Jsou však určitě i další. Zkouší se v laboratořích. Rodí se v hlavách vědců celého světa. Elektrická energie svou důležitostí předčí veškerá média, veškerá fosilní paliva, umožní nám další posun v komunikaci i pohledu do dálav vesmíru. Nahradí spalovací motory.

Elektrická energie pomůže vyřešit smog ve městech. Odstraní prach a špínu z komínů. Pomůže k čistému prostředí, obnově zeleně a zdravému prostředí pro život. Svět může být tichý, prosvětlený a krásnější! Potřebujeme však vyrobit dostatek elektřiny pro všechny a levně. Také bezpečně a hlavně tak, abychom při výrobě této energie neničili kteroukoliv živou část naší planety včetně přirozených pochodů projevů forem života. Opět musím vyzdvihnout apel na podporu vědeckotechnického pokroku. Investice tímto směrem je daleko přínosnější než utopení finančních prostředků v armádních systémech. Kolik nápadů, myšlenek a projektů nebylo realizováno z důvodu vysokých nákladů. Řekněme zdánlivě vysokých. Kdyby se v kterékoliv oblasti výzkumu podařil fenomenální objev který by pokryl ztráty z investic do všech ostatních, pak tvrdím, to je cesta kterou musíme jít.

Každým dnem, každou vteřinou se nám rozšiřují obzory. Poznáváme svět, z nějž pochází každá molekula našich těl. Poznáváme procesy, které miliardy let spolehlivě fungují v celém vesmíru. Už poznáváme technologie s předponou ne mikro, ale nano! Už jsme mnohem dál v medicíně, chemii, kybernetice. Jsme jako lidstvo schopni vyrobit cokoliv a pohráváme si dokonce s antihmotou. Cokoliv dnes zní nebezpečně a reálně tajemně, bylo kdysi pouhé Sci-fi. Stejně jako v minulosti lidé měli strach z parostrojů, dnes se bojíme urychlovačů částic a nukleárních procesů. Pokud se povzneseme nad jistá rizika, nebudeme zatínat pěsti nad štěpením jádra a rychlostí světla, dočkáme se objevů hodnotnějších, než si dovedeme představit. Jak už bylo řečeno, proudy bankovek musí směřovat správným směrem. Do vzdělání a výzkumných center.

Technologie budoucnosti a ekologické projekty se již začínají projevovat v běžném životě. Narážejí však na neochotu spotřebitelů implementovat moderní, ekologická, úsporná a životodárná zařízení do svého prostředí a života. Vždyť už dnes můžeme celou svou domácnost živit zelenou energií. Již dnes můžeme využít světelnou energii přeměněnou na teplo a elektřinu. S obrovskou návratností. Již dnes můžeme z domácí el.sítě „nakrmit“ svůj elektromobil s dostatečným dojezdem na jedno nabití. Již dnes mohou firemní kanceláře a výrobní haly využívat energii alternativní a ekologicky čistou. Již dnes mohou být stroje v továrnách poháněny energií, při jejíž výrobě nebyl do ovzduší či vod vypuštěn jediný škodlivý prvek. Již dnes!

Slyším vás. Slyším oponenty. Cena. Vysoké pořizovací náklady! Skutečně? Omyl. Pokud v masovém měřítku budeme přecházet na jiné zdroje a prostředky, dojde tím nejen k rozšíření podpory, ale i ke snížení cen. Snížení nákladů na celou strukturu a proekologický systém. Jde jen o to nebát se. Nepřemýšlet nad tím, co udělají ropná lobby. Co způsobí nezájem o ten či onen produkt. Nezájem o média současných technologií. Vždyť ti, o nichž hovořím, měli a mají dostatek času i prostředků ke změně strategie jak obchodní, tak i strukturální. Business a komodity. Ekonomika zůstává. Ne že bych souhlasil se současnou kapitalistickou džunglí, ale to je věcí jiných úvah. Chci tím jen říci, že to jak bude vypadat náš život, zdraví, země a hlavně planeta, záleží jen na nás samotných.

Ovlivnit můžeme mnohé. Nejen tím jak se chováme. Záleží na tom, jak žijeme. Jak jsme spořiví. Jak důslední. Jaké lidi volíme do zastupitelských funkcí. Jaké věci kupujeme a do čeho investujeme. Co upřednostňujeme. Jak působíme na okolí. Jak vychováváme své děti. Záleží úplně na všem. Záleží vlastně už na tom, do jakého světa se narodíme. Víme, co nám život přinesl. Předpokládám, že dospělí jedinci lidské podstaty si dokážou uvědomit, co je v současném, člověkem daném životním prostoru vlastně úplně špatně. Od výchovy až po nekonečné množství vlivů je možno působit na člověka tak, aby se během relativně krátké doby změnil z bezohledného a sobeckého dravce ve skutečnou šelmu. Ano, ve tvora, který sice dokáže uzmout své sousto pro obživu. Nevezme si však víc než dokáže pojmout. Než nutně musí spotřebovat.

To není jen myšlenková figura. To je styl. Nový styl. Způsob života, kterému bychom se mohli naučit. Styl, který není jen módní vlnou. Styl přinášející výsledky v podobě zlepšení všech oblastí života jednotlivců i národů. Uvědomme si, že od počátků věků je boj o přírodní a energetické zdroje tím hlavním aspektem. Tím středobodem všeho snažení. Dnes, kdy se svět většinou snaží o globální systémy a smír všech národů si uvědomme, že již nemusíme bojovat o pomyslný oheň! Postačí, když se všichni budeme snažit například tu elektrickou energii získat jinak. Objevením a aplikací nových, ekologických procesů pro její výrobu a transport. Nejde samozřejmě jen o elektřinu. Jde o všechny zdroje energie. Jde o nové technologie. Jde o novou civilizaci, která svůj značně omezený prostor pro život nezničí. Vlastně nejen svůj prostor. Nejsme na Zemi sami!

Vzpomeňme si na myšlenku nového stylu. Vzpomeňme si na to, až nám ten budík ráno zazvoní. Až si budeme vařit ranní kávu. Až budeme míjet pouliční lampu. Vzpomeňme si na pravidla pokroku v mezích ekosystémů i tehdy, kupujeme-li auto. Pořídit nové s moderním motorem a plnící přísné emisní normy, takové, které bude k životnímu prostředí „vlídné“, nebo starší vůz, který je za zenitem a nadále ničí vše, včetně nás a dýchacích cest našich dětí. Změna nenastane jen z vůle státníků a politiků. Ani proto, že si nápravu světa přejí voliči. Začít musíme sami. Tedy měli bychom – všichni! Stejně jako elektřina se dá vyrobit mnoha způsoby a další ještě čekají na svůj objev, věřím, že i člověk může dospět k souladu s přírodou a to vydá-li se tou správnou cestou. Budoucnost je nejistá. Tvoříme ji a ovlivňujeme již dnes, právě teď! V každém okamžiku.

Pokud nám jen trochu záleží na životě a budoucnosti potomků, musíme něco změnit. Méně je mnohdy více. Méně škodlivin v ovzduší, méně konfliktů, méně spotřeby jednotlivce. To je zodpovědná cesta k dostatečnému rozvoji všeho, co je pro život na této planetě přínosné. Bez elektrické energie se neobejdeme a dá se očekávat spíše globální nárůst její spotřeby vzhledem k hospodářskému rozvoji dalších částí civilizace. Záleží na poptávce a odpovídající nabídce. Osobně doufám, že nejenom elektrická, ale veškerá nabízená energie bude vyrobená „Technologií života“ …

Radovan Bazger, 29.10.2010

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..