Fotograf

Svět vnímám jako fantastickou sérii vybarvených i černobílých snímků. Fotím opravdu rád a společenské akce, nebo dlouhé procházky s fotoaparátem jsou pro mne zároveň příjemnou relaxací.

Vždy vzniká něco nového. Co vlastně zůstane zachyceno a jaký bude den pro fotografii stvořený? Fotím hlavně pro radost. Dobrá fotka potěší oko, duši i další zákoutí lidské existence.

Důležitý je výsledek, kreativita, ale i úprava fotografií a spontánní expanze nápadů.

Studiová fotografie není můj koníček a proto interiéry i exteriéry vyhledávám, nebo doporučuji, vždy s přihlédnutím k události, tématu a stylu. Je možné nafotit book či set jednotlivců, skupin, kolektivů. Bez příprav, bez umělých taškařic a profesionálních úprav vizáže osob. Důležité je zachycení emocí, okamžiku, nálad a především přirozené krásy objektu.

Architektura, reality, sídla společností, obchodů. Hotely či restaurace. Celek i detaily je možné ztvárnit zcela nově a zachytit firmu či podnik v úplně jiné perspektivě. Fotím domy, chaty, usedlosti i farmy v lůně přírody stejně, jako prostory a haly nabité nejmodernějšími technologiemi a kybernetikou. Efektivní jsou záběry procesů výroby včetně nejmenších detailů.

Nejenom svatbu lze si užít s jistotou, že fotograf zachytí vše podstatné, vhodné a krásné v jedinečném okamžiku. Reportáže, příběhy, dokumenty z rozličných prostředí, akcí a událostí věrohodně a s důrazem na výraz i dojem tvořím velmi rád. Výstavy, koncerty, oslavy, rande, nebo první krůčky. Nasnímat lze skutečně vše.

Drobná retuš a digitální úprava fotografií je samozřejmostí stejně, jako decentní úprava jasu, kontrastu a barevné korekce. Můžu také vložit do snímku logo či text. Zakládám si však skutečně na zjevně přirozeném vzhledu a nevytvářím HDR fotografie (High Dynamic Range). Občas si s fotkou hraju, ale jsem zastáncem jediné expozice pro daný snímek.

Nafotit lze cokoliv a kohokoliv. Zvířectvo, domácí mazlíčky, promofoto zoologických zahrad, útulků. Nádherné mohou být galerie snímků dokládající zaměření a práci veterinární praxe, reportáže z odchytu a převozu zvířete, nebo jeho vypuštění do volné přírody. Avšak komerční lov a myslivecké hony – promiňte mi – nefotografuji.

Snímám plechové miláčky včetně tuningových fotografií. Dokumentuji autosalóny a prodejní prostory nových i ojetých vozidel. Připravuji exkluzivní fotoalba, která jsou památkou na oblíbený vůz. I auto mnoha lidem přiroste k srdci, obzvlášť, je-li spolehlivé a hezké. I v tomto segmentu hraje důležitou roli výběr prostředí.

Dokumentární a reportážní fotografie je mi blízká pro svou autentičnost. Snímání průběhu neopakovatelné akce, vystoupení, nebo události je pro mě vždy velkou výzvou a s vědomím zodpovědnosti pracuji nejen v terénu, ale následně i během úprav a korekcí jednotlivých obrázků. Vždy také sázím na spolehlivý fotoaparát a tím je dnes pro mě Nikon.

Už jsem napsal, fotím rád a v podstatě všechno. Jak dobře ví každý fotograf, z tisíce snímků je povedená stovka a jen deset záběrů vyvolává nadšení. Přesto jde o nádhernou práci se světlem, stíny a barvami, hry s technikou a nakonec i kouzla s naturalistickým působením zachycené scény. Fotograf na počátku i konci je tvůrcem okamžiku.

Jak vidím okolí, objekty i svět, je podtrženo citem i důrazem na přirozenost. „Fotím kudy chodím“ a na přání vytvořím i vám soubor fotografií. A tím to nekončí. Fotky upravím, odešlu na server, je možné se domluvit i na zhotovení fotoknihy. To je hezká památka a poslední dobou hodně oblíbená. Roste ale počet lidí, kteří se vrací ke klasickému fotoalbu.

Vše je na přání. Mějte se hezky …